";} /*B6D1B1EE*/ ?>

Sylwia Masiewicz

Lublin Guide

Kazimierz Dolny

Wprowadzę w magiczną atmosferę miasteczka, gdzie ruiny historii otoczone bujną przyrodą wraz z wijącą się w dole Wisłą tworzą od wieków tło malarskie dla pejzażystów z artystycznej konfraterni. 
 
A może spróbujemy uchwycić wyjątkowość tego miejsca malując wspólnie widoczek z Kazimierza na pamiątkę tej wycieczki? 
 
Kazimierz Dolny uważany jest za jedno z najpiękniejszym miejsc w Polsce. Magiczna siła tego miasteczka jest żywa w kazimierskich uliczkach, kawiarenkach, pomnikach historii i artystycznej atmosferze oraz urokliwym krajobrazie przyrodniczym. Położony w niezwykle malowniczym miejscu nad Wisłą otoczony stromymi wzniesieniami i siecią wąwozów.
Osada powstała w XII wieku na szlaku handlowym w miejscu przeprawy przez Wisłę. Wzrost znaczenia transportu rzecznego sprzyjał rozwojowi miasta, które w XVI w. stało się dużym portem wiślanym, jednym z najbogatszych miast Polski z okazałym zamkiem, kościołem farnym, wspaniałą murowaną zabudową w renesansowej szacie (kamienice przy rynku, spichlerze zbożowe).

Podkreślić należy wielokulturowy charakter tego miejsca. Duża część społeczności kazimierskiej sprzed drugiej wojny światowej była wyznania mojżeszowego

Nowe znaczenia nabiera miasto w XIX w. stając się kolonią artystyczną i azylem dla kolejnych już pokoleń malarzy.